محاسبه مهریه به نرخ روز

محاسبه مهریه به نرخ روز

تعیین کردن مبلغ برای مهریه در گذشته مرسوم بوده و در حال حاضر به ندرت به اینصورت تعیین می شود. برای محاسبه مهریه به نرخ روز می بایست از جدول شاخص تورم و فرمول موجود برای آن استفاده کرد. اگر قصد دارید مبلغ ریالی مهریه را به نرخ روز بدست آورید از شما دعوت می کنیم تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

چرا باید مهریه به نرخ روز محاسبه شود؟

فرض کنید مهریه تعیین شده برای شخصی در سال 1360 مبلغ 1.000.000 ریال تعیین شده است که در آن زمان با مبلغ تعیین شده می شد یک واحد آپارتمان متوسط خرید. با گذشت حدود 40 سال از آن زمان با مبلغ تعیین شده فقط می توان یک وعده غذا سفارش داد! اما اگر مبلغ تعیین شده برای مهریه به نرخ روز محاسبه شود عدالت قانونی برقرار می شود. بر همین اساس در قانون حمایت خانواده نیز بصورت صریح به این موضوع پرداخته شده است و نحوه محاسبه آن نیز تعیین گردیده است.

نحوه محاسبه مهریه به نرخ روز

قبل از هر گونه اقدامی می بایست با شاخص تورم آشنا شویم. در واقع شاخص تورم شامل اعداد و ضرایبی است که با استفاده از آن می توانیم اقدام به محاسبه مهریه به نرخ روز نماییم. شاخص تورم شامل سال و عدد شاخص است که ما برای محاسبه ارزش واقعی مهریه به عدد شاخص سال وقوع عقد و عدد شاخص سال قبل از تاریخ فعلی نیاز داریم.

برای مشاهده شاخص تورم سال قبل و سال وقوع عقد از لینک زیر استفاده نمایید که در سایت بانک مرکزی درج شده است:

برای مثال اگر سال وقوع عقد 1360 باشد عدد شاخص برابر با 0.234 و اگر سال محاسبه 1397 باشد عدد شاخص 1396 برابر با 109.6 می باشد. حال با داشتن مبلغ تعیین شده در مهریه با استفاده از فرمول زیر می توان عدد واقعی مهریه را بدست آورد:

  • عدد شاخص سال 96 تقسیم بر عدد شاخص سال 60 که عدد 468.376 بدست می آید.
  • حال می بایست این مقدار در مبلغ مهریه عقدنامه ضرب شود.

ارزش واقعی مهریه 1.000.000 ریال در سال 1360 در سال 1397 برابر است 468.376.000 ریال معادل 46.837.600 تومان

همچنین شما می توانید با استفاده از محاسبه گر تورم بانک مرکزی، اقدام به محاسبه این مبلغ نمایید:

پیشنهاد می کنیم مطالعه نمایید: مهریه چیست و چه قواعدی دارد؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست